• אוויר
 • אחרי הגידול
 • דשנים
 • הדברה
 • הנבטה
 • השקייה
 • חללי גידול
 • כלי גינון
 • לגינה ולמרפסת
 • מבצעים
 • עזרים
 • עציצים ואדמה
 • תאורה
 • Homepage
 • מצעי גידול – הבדלים ויתרונות

  כאשר ניגשים למלאכת הגידול, השלב הראשון שיש לתת עליו את הדעת הוא בחירת מצע גידול המתאים לזני הצמחים ושיטת הגידול הרצויה.

  מצע גידול נועד לאפשר לכל צמח לגדול בתוכו או מעליו, הצמחים אינם ניזונים מהמצע עצמו אלא מחומרי הדישון וחומרי ההזנה הנמצאים בו (וכאן נכנס החלק שלנו לתמונה) החומרים שאנו נזין יועברו באמצעות סביבה ביולוגית (המצע) שצורכת זבל אורגני וחומרי דישון ומייצרת חומרי הזנה לצמח.

  הידרופוניקה לדוגמא היא שיטה לגידול צמחים במצע מנותק מהקרקע הנקרא מצע אינרטי.

  דרך מצעי גידול אינרטים נספק לצמחים שלנו את כל האלמנטים הנדרשים להם בכדי לגדול בצורה יציבה ובטוחה.

  הייחודיות במצעים האינרטים היא הניטרליות – הם משמשים כמצע בסיסי ונטול כל רכיבי דישון ובכך מאפשרים שליטה מלאה על כמות תמיסות הדישון וההזנה הרצויות, שימוש במצע בעל ערך עם מוליכות חשמלית, יערער את האיזון הנדרש בגידול ויזיק במדידת כמות הדשן הזמין המגיע לשורשים.

  ניתן גם להאזין:

  ובקצרה, תפקיד המצע הנו:

  א. להזין את הצמחים
  ב. להגן על השורשים מפני הסביבה – חום, קור ולחות
  ג. הוא הבית שבו הצמח יגדל

  אז אילו מצעי גידול מומלצים לגידול ההידרופוני? ואיזה מצע מתאים לכל שיטה? כל המידע ממש פה.

  מצעי גידול נפוצים

  צמר סלעים / RockWool

  חומר אינרטי תעשייתי העשוי מסלעים מינרליים שעברו תהליך חימום בטמפרטורה גבוהה מאוד עד שהסלעים נמסים לגמרי, מיד לאחר מכן הם עוברים קירור מהיר במיוחד שיוצר את אפקט החוטים דמויי השערות. היתרונות של צמר הסלעים הן יכולת ספיחת הנוזלים ואם זאת שמירה על רמת חמצן נדרשת באמצעות המסה האוורירית שהחומר מספק. ה- RockWool הוא חומר בסיסי נטול ערכים תזונתיים, מומלץ לשיטת הגידול ההידרופוני ונפוץ במשטחי הנבטה.

  חסרונות

  בעל נטייה להתייבש, יש להשקות מעט יותר ואם זאת להיות עם יד על הדופק ולהשגיח על רמת הלחות בכדי למנוע השקיית יתר וריקבון שורשים.

  דורש טיפול מקדים לפני תהליך הזריעה (השרייה במים עם ph מאוזן 4 שעות לפני תהליך הזריעה)

  הידרוטון

  הידרוטון מגיע בצורת אלפי כדורי חימר מסוג חרסית מותפחת ומחוטאת, הכדורים עוברים תהליך חימום בטמפרטורה גבוהה מאוד   הגורמת להם להתנפח כפופקורן ולקבל את הצורה העגולה, כדורי ההידרוטון קלים ובעלי נקבוביות אווריריות המונעים דחיסות ותקיעות ומאפשרים זרימת חמצן תקינה ורמת לחות מתאימה באזור השורשים. ההידרוטון הוא חומר בסיסי ואינו מכיל ערכים תזונתיים, הם רב פעמיים וידועים באחיזת חמצן ולחות ברמה גבוהה.

  למקסימום תוצאות, מומלץ להשתמש בהידרוטון במערכות wilma 

  חסרונות

  רמת בידוד חום נמוכה מה שגורם לשורשים להיות חשופים יותר לחום וטמפרטורה

  המחיר גבוה ביחס לשאר מצעי הגידול

  נטייה לרמת חומציות משתנה ובעלת תנודות קיצוניות יותר

  קוקוס

  כשמו כן הוא, לא טעיתם, מצע קוקוס עשוי מסיבי הקליפה של אגוז הקוקוס. הקוקוס נגרס לשבבים קטנטנים שהוסבו למצע גידול.

  הקוקוס נחשב למצע ידידותי למגדל בכך שהוא דואג לשמור על רמת לחות ואויר אידיאליות (אחראי על 30% קליטת אויר) בבית השורשים, והוא גם בעל תכונות אנטי בקטיראליות. ניקוז הנוזלים אצלו עובד ביעילות ובכך מאפשר השקיה מרובה והזנת הצמח פעמים רבות ביום. הוא יכול להיראות יבש משום ששכבתו העליונה מתייבשת מהר אך אל דאגה רמת הלחות הרצויה נשמרת בתוך המצע עצמו, אם תשכילו להשתמש ולתחזק אותו בצורה נכונה, יתכן ותיהנו ממנו באופן רב פעמי, הוא מומלץ לשימוש במערכת Run To Waste או בטפטפות כדוגמת דליים הולנדים.

  פרלייט

  מחצב סלעי וולקני, נראה כאבנים קטנות במרקם זכוכית מעט לבנה. חומר הפרלייט נוצר בעת הפגשות של לבה נוזלית עם מי ים בתהליך חימום הבזק שהלבה עוברת הופכים המים לקיטור המתפיח את האבנים בעד 20% מהנפח הראשוני שלהם ובכך מייצר בהן נקבוביות רבות המספקות אווריריות ויכולת החזקה של אויר. הפרלייט נפוץ בגידול ההידרופוני בשיטת הדליים ההולנדיים. הפרלייט זול ביחס למצעי הגידול השונים והוא מגובה במחקרים אשר הוכיחו כי הוא עוזר בהזנת השורשים ושומר עליהם מפני הסביבה.

  ורמיקולייט

  ורמיקולייט הוא מינרל רב שכבתי חרסתי ממקור וולקני. הורמיקולייט מותפח במהירות בזק ובטמפרטורה גבוהה של כ- 700 מעלות.
  הלחץ של אדי המים הנכלאים בין שכבות החומר מייצרים בועות ובכך מתפיחים את חומר הגלם ומתקבלים  חלקיקים של ורמיקולייט מוזהב, סטרילי ומאוד קל
  הוא בעל אחיזת מים גבוהה. בעולם קיימים מספר מכרות החומר: סין, אוסטרליה זימבבווה, קניה ועוד.

  אדמה

  מומלץ להשתמש בתערובת אדמה קלה המספקת חמצן לשורשים. הפחד בשימוש באדמה הוא שהיא תתהדק ותחנוק את השורשים

  מה שיגרור לריקבון ומוות. את האדמה יש להשקות רק כאשר היא יבשה לגמרי ולעשות את זה לאט, אין להציף אותה ולחלופין להזניח בהשקיות מעטות מדי. מומלץ לשטוף את מצע האדמה פעמיים בכל מחזור גידול. החיסרון העיקרי הוא שתהליך פירוק החומרים דרך האדמה מעכב ומאט את גדילת הצמח אך טעם ואיכות הפרי משובחים יותר בגידול על מצע אדמה.

  טוף

  הטוף הנו מצע פחות נפוץ בארץ, הוא תוצר טבעי של התפרצות הר געש, הטיפות של החומר נקרשות בתהליך דומה לפרלייט (תהליך התקררות מהיר) והגזים שמשתחררים בעקבות המפגש יצרו חללים רבים ובכך יהפכו אותו לאוורירי וקל.

  לחצו לצפייה בכל סוגי מצעי הגידול שלנו

  עדיין מתלבטים לגבי סוג המצע המתאים לכם ולשיטת הגידול שלכם?

  דברו איתנו ונשמח לעזור ולייעץ

  לקבלת ייעוץ והתאמת מוצר

  השאירו פרטים עכשיו

   צור קשר
   0
    0
    העגלה שלי
    העגלה ריקה
    דילוג לתוכן