• אוויר
 • לגינה ולמרפסת
 • תאורה
 • עציצים ואדמה
 • עזרים
 • מבצעים
 • אחרי הגידול
 • כלי גינון
 • חללי גידול
 • השקייה
 • השקייה
 • הנבטה
 • הדברה
 • דשנים
 • Sprouting
 • Homepage
 • גידול ירקות במרפסת שלכם! אילו ירקות כדאי לגדל ומתי? גלו כאן

  כשאתם עומדים על המרפסת שלכם, לוגמים את הקפה של הבוקר ומתפעלים מהנוף, האם אי פעם הרגשתם צורך להפוך את החלל החיצוני הזה למשהו פורה יותר? דמיינו שאתם אוכלים ירקות טריים תוצרת בית לאורך כל השנה וקוטפים אותם במרחק צעדים ספורים מהסלון שלכם. אם אי פעם חלמתם להקים מיני גינה משלכם ממש בלב העיר, אז אתם במקום הנכון!

  יציאה למסע גינון המרפסת שלכם יכולה להיות חוויה פנטסטית, במיוחד אם אתם חיים בישראל עם האקלים שטוף השמש.

  אבל מאיפה מתחילים? החל מהבנת החשיפה הנכונה לשמש, סוג הקרקע ותדירות ההשקיה ועד לבחירת גידולים מתאימים שישגשגו בגינת המרפסת שלכם – חיוני להיות מצוידים היטב בכלים ובידע המתאימים.

  גידול ירקות במרפסת

  דמיינו שאתם מטפחים סביבה שופעת במגוון עשיר של ירקות, והכל בנוחות של המרפסת או הטרסה שלכם. גינת מרפסת לא רק מספקת לכם אספקה טרייה של מרכיבים, אלא גם מאפשרת שליטה מוחלטת בתנאי הגידול ויכולה לחסוך כסף בטווח הארוך. לפני שיוצאים למאמץ מתגמל זה, חשוב לקחת בחשבון את סוגי המיכלים (אדניות, עציצים, בית הגידול של הירק) בהם יש להשתמש ולהבין את משמעות החשיפה לשמש, סוג הקרקע ותדירות ההשקיה.
  כגנן מרפסת, יש לך את החופש להשתמש במגוון רחב של מיכלים, החל מסירים וארגזי אדניות ועד חומרים ממוחזרים כמו ארגזים, כיורים ישנים או אפילו מגפיים שהושלכו.
  רב-תכליתיות זו מאפשרת התאמה אישית של השטח הירוק האישי שלך. כדי לנצל עד תום את היתרונות של גינון מרפסת, חשוב להבין את הצרכים הספציפיים של הירקות שאתם מתכוונים לגדל.
  במיוחד, עקוב אחר החשיפה לשמש מכיוון שהדבר עשוי להשפיע ישירות על הצלחת הקציר שלך.
  גם סוג האדמה או מצע הגידול שלכם משחק תפקיד משמעותי. בחירת תמהיל הקרקע הנכון תבטיח ניקוז, אוורור ואספקה נאותים של חומרים מזינים חיוניים לצמחים שלכם. לבסוף, שימו לב לחשיבות של שמירה על תדירות השקיה מתאימה כדי למנוע השקיית יתר או תת-השקיה של הצמחים שלכם. בסעיפים הקרובים, נעמיק בכל היבט חיוני של גינון ירק במרפסת כדי לעזור לכם להפיק את המרב מגינת המרפסת שלכם.

  אילו ירקות מומלץ לגדל באקלים הישראלי?

  האקלים בישראל מאופיין בקיץ חם ובחורפים מתונים, המחייבים בחירת ירקות מתאימים לגינון מרפסת מוצלח. בין הגידולים המתאימים ביותר לגידול באקלים הישראלי, בולטים עגבניות, מלפפונים, פלפלים ועשבי תיבול בשל התאמתם לגינון מכולות וחוסן אקלימי. בנוסף, חיוני לבחור זנים שגודלו במיוחד לגינון מכולות, מה שמבטיח ביצועי צמיחה אופטימליים בחלל מוגבל.

  אחד ההיבטים המכריעים של גינון מרפסות מוצלח בישראל הוא הבנת ההבדל בין גידולי עונה חמה וקרירה. ירקות בעונה החמה, כמו עגבניות, דורשים טמפרטורות גבוהות יותר ושעות אור ארוכות יותר כדי לשגשג, בעוד שירקות עונה קרירה, כמו חסה, גדלים טוב יותר בטמפרטורות קרירות יותר. בעת שתילת גינת מרפסת בישראל, היו מודעים לזמנים הטובים ביותר לזרוע את הגידולים שבחרתם, תוך התחשבות בתנודות הטמפרטורה העונתיות ובדרישות הגידול הספציפיות של כל ירק. על ידי הבנת הבדלים אלה, תוכלו לתכנן ולתחזק ביעילות גינת מרפסת פורייה לאורך כל השנה ולהבטיח אספקה רציפה של ירקות בריאים תוצרת בית.

  גינון ביתי
  גינון ביתי

  ירקות חורף וירקות קיץ

  באקלים ממוזג כמו ישראל, שתילה וקטיף ירקות יכולים להיעשות כל השנה, כאשר זנים שונים משגשגים בעונות שונות. גידול מוצלח של ירקות חורף וקיץ בגינת המרפסת שלכם חיוני למקסום היבול ולשמירה על אספקה רציפה של תוצרת ביתית בריאה.

  ירקות החורף הם גידולי עונה קרירה המעדיפים טמפרטורות בין 10-20 מעלות צלזיוס. הם יכולים לסבול כפור וקיפאון קל, מה שהופך אותם מתאימים לגינות מרפסת גם כשמזג האוויר נעשה קר יותר.

  דוגמאות לירקות חורף מושלמים לגינת המרפסת שלכם בישראל כוללות: קייל, תרד, בצל, אפונה, כרוב וברוקולי.

  לעומת זאת, ירקות הקיץ אוהבים מזג אוויר חם וזקוקים לטמפרטורות עקביות בין 20-30 מעלות צלזיוס כדי לשגשג. גידולים אוהבי חום אלה בדרך כלל רגישים יותר לכפור ויש לשתול אותם לאחר תאריך הכפור האחרון הצפוי באזורכם.

  ירקות קיץ אידיאליים המתאימים לגינת מרפסת ישראלית: עגבניות, פלפלים, חצילים, מלפפונים וקישואים

  על ידי הבנת תנאי הגידול הייחודיים הנדרשים על ידי כל ירק עונתי ושילובם בתוכנית השתילה של גינת המרפסת שלכם, תוכלו להבטיח יבול שופע בעונות הקרירות והחמות כאחד. אל תשכחו לשים לב לחשיפה לשמש, לסוג הקרקע ולדרישות ההשקיה (המתוארות בסעיף 6), שכן גורמים אלה קריטיים לצמיחה מוצלחת של ירקות חורף וקיץ כאחד.

  איך להקים גינת ירק במרפסת

  יצירת גינת ירק משגשגת במרפסת שלכם דורשת הכנה קפדנית והכרת המרכיבים החיוניים הדרושים לצמיחה אופטימלית של צמחים. ראשית, בחירת המכולות המתאימות היא חיונית. בחרו מיכלים עם חורי ניקוז מתאימים, וקחו בחשבון את גודל ועומק העציצים בהתבסס על הירקות שאתם מתכננים לגדל.

  לאחר מכן, עליכם לבחור אדמה מתאימה לגינה שלכם. תערובת עציצים איכותית ומנוקזת היטב תספק את החומרים המזינים הדרושים לירקות שלכם, תוך שהיא גם מאפשרת לעודפי מים להתנקז ולמנוע ריקבון שורשים.

  המיקום משחק תפקיד מכריע בהצלחת גינת המרפסת שלכם. סקרו את המרפסת שלכם לאזורים שזוכים לחשיפה אופטימלית לשמש. זכרו שרוב הירקות זקוקים לפחות ל-6-8 שעות של אור שמש ביום, לכן ודאו שהצמחים שלכם יקבלו מספיק אור שמש לאורך כל היום.

  לבסוף, ערכו רשימה של כלים וציוד חיוניים הדרושים לגינת המרפסת שלכם, כולל תעלות מים, מערכות השקיה ודשנים. טרליסים מספקים תמיכה לירקות מטפסים כמו מלפפונים, בעוד מערכות השקיה מבטיחות השקיה עקבית, ומפחיתות את הסיכון של תת השקיה או השקיית יתר של הצמחים שלך. דשנים אורגניים באיכות גבוהה יזינו את הירקות שלכם ויסייעו להם לגדול בצורה איתנה.

  ירקות במרפסת
  ירקות במרפסת

  מהם המרווחים הנכונים לשתילה בין ירקות?

  בחירת מרווחי השתילה הנכונים עבור הירקות שלכם היא קריטית לגינת מרפסת משגשגת. ריווח נכון מבטיח מספיק אור, זרימת אוויר וחומרים מזינים. לירקות שונים יש דרישות ריווח משתנות, ולכן חיוני לחקור כל צמח ספציפי לפני השתילה.

  דרישות ריווח

  קחו בחשבון את גודלם הבוגר של הצמחים, שכן צפיפות יתר עלולה להוביל לירידה ביבול, לעיכוב בצמיחה או אפילו להתפשטות מחלות. באופן כללי, ירקות גדולים יותר כמו עגבניות או פלפלים זקוקים ליותר מקום כדי לגדול בהשוואה לצמחים קטנים יותר כמו צנוניות או חסה, אבל תמיד עקבו אחר המרווחים המומלצים על אריזת הזרעים או תווית הצמח.

  שתילה נלווית

  שיטה פופולרית בגינון מרפסת היא שתילה נלווית, שבה ירקות מסוימים גדלים יחד, משפרים את צמיחתם, מדבירים אותם ואפילו את טעמם. לדוגמה, שתילת בזיליקום ליד העגבניות שלך יכולה לדחות מזיקים, לשפר את ההאבקה ולשפר את הטעם של העגבניות. נסו לשלב ירקות תואמים באמצעות הנחיות שתילה נלוות לצמיחה אופטימלית ולניצול מקום.

  התנסו בסידורי שתילה שונים כדי למצוא את השימוש היעיל ביותר בשטח גינת המרפסת שלכם. הקפידו לכלול את מרווחי השתילה שהוזכרו קודם לכן בסעיף ‘ירקות חורף וירקות קיץ’. מציאת מרווחי השתילה הנכונים בשילוב עם בחירת הירקות שלך, יכולה לעשות את כל ההבדל לקטיף מוצלח במרפסת שלך.

  כמויות מים – איך וכמה משקים את הירקות בגינת המרפסת שלכם?

  השקיה היא היבט חיוני בגינון מרפסת המשפיע ישירות על בריאות הירקות שלכם.
  עם זאת, זה לא פשוט כמו לטבול את הקרקע מדי יום; השקיית יתר יכולה להיות מזיקה בדיוק כמו לא להשקות מספיק.
  הבנת דרישות המים הספציפיות עבור הירקות שלך תבטיח שהם גדלים ומייצרים בצורה אופטימלית.
  לחות, טמפרטורה וגודל המיכל משחקים כולם תפקיד בקביעת לוח הזמנים האופטימלי להשקיה.
  ירקות הגדלים באקלים חם ויבש, כמו בישראל, עשויים לדרוש השקיה תכופה יותר מאשר אלה באזורים קרירים או לחים יותר.
  בנוסף, מיכלים קטנים יותר עשויים להזדקק להשקיה סדירה יותר מכיוון שהם מתייבשים מהר יותר ממיכלים גדולים יותר.
  כדי להימנע הן מהשקיית יתר והן מהשקיית יתר, חשוב להקפיד על לחות הקרקע לפני ההשקיה.
  שיטה פשוטה היא להכניס את האצבע לפחות 5 ס”מ לתוך הקרקע. אם הוא מרגיש יבש, הגיע הזמן להשקות.
  אם הוא לח, המתינו יום נוסף לפני שתבדקו שוב.
  בעת ההשקיה, עשו זאת לאט ובאופן שווה, וודאו שכל אזור השורשים נספג.
  עם זאת, הימנעו מיצירת שלוליות, שכן מים עומדים עלולים להוביל לריקבון שורשים. כפי שנדון בסעיף הנוגע למרווחי שתילה, מתן מרווח הולם בין הירקות שלך יכול גם לעזור לשפר את זרימת האוויר, הפחתת הסבירות למחלות.

  הדלייה – מתי כדאי להשתמש בה ומה זה בכלל?

  הדלייה היא שיטה שעוזרת לגידולים מטפסים כגון עגבניות, מלפפונים, שעועית ואפונה לצמוח למעלה במקום שישתרעו על האדמה, יתפסו מקום או ירקבו מעודף לחות על הקרקע ויגדלו בצפיפות יתר- אנחנו דואגים להרים אותם כלפי מעלה ובכך ממקסמים גם את שטח הגידול וגם תורמים לצמח בהתפתחותו התקינה.

  איך עובדת הדלייה? מחכים שהצמח יתפתח מעט ואז, בעזרת מקל שאנו מקבעים באדמה (ממקל במבוק, ברזל או אפילו מקל מטאטא ישן) אנחנו מלפפים את הצמח סביבו וכך מעלים אותו כלפי מעלה.

  ניתן לקשור את הגבעולים למקל בעזרת חוט.

  ניתן להשתמש במקל עם חוט אחד, או בכמה מקלות ובכמה חוטים ולקשור את הצמח באזורים שונים (מאוד תלוי מה גודל הצמח)

  הדלייה של עגבניות
  הדלייה של עגבניות

  תוך כמה זמן נתחיל לאכול את הירקות שגידלנו?

  שאלה נפוצה בקרב חובבי גינון, במיוחד אלה שמתחילים את גינת המרפסת הראשונה שלהם, היא מתי הם יתחילו ליהנות מהפירות (או הירקות) של עבודתם.
  בעוד הציפייה יכולה להיות מרגשת, חיוני שיהיו לך ציפיות מציאותיות לגבי הזמן שלוקח ליבול שלך לייצר יבולים הניתנים לקציר.
  לירקות שונים יש קצבי גידול שונים, ומספר גורמים עשויים להשפיע על הזמן שלוקח לקטוף אותם.
  האקלים, עונת השתילה והטכניקות, הזנים הספציפיים ותנאי מזג האוויר משפיעים באופן משמעותי על צמיחת הצמחים שלכם.
  לדוגמה, באקלים הישראלי, עגבניות יכולות לקחת 60-70 יום כדי להבשיל ממועד השתילה בעוד פלפלים ומלפפונים עשויים לקחת בערך 60 ימים.
  היבט קריטי נוסף שיש לקחת בחשבון הוא הזמן המתאים לקטוף את הירקות שלכם כדי להבטיח שהם בשיא טעמם ותכולתם התזונתית.
  לדוגמה, קטיף עלים ירוקים כמו חסה ותרד כשהם צעירים ורכים משפר את טעמם. המתנה ארוכה מדי עלולה לגרום לעלים מרים או קשים.
  יתר על כן, ניטור המזיקים בגינת המרפסת שלכם, כפי שנדון בחלק האחרון, הוא קריטי כדי להרתיע את האורחים הלא רצויים האלה מלטרוף את הירקות שלכם לפני שתהיה לכם הזדמנות ליהנות מהם.

  מזיקים בגינת המרפסת – מה לעשות כשהם מופיעים?

  אף גינה אינה בטוחה מפני מזיקים, וגינות מרפסת אינן יוצאות דופן. בישראל, מזיקים נפוצים שיכולים להשפיע על גינת הירק שלכם כוללים כנימות, זבובים לבנים, קרדית העכביש ותריפס.

  כאשר אתם מבחינים במזיקים בגינה שלכם, חשוב לפעול במהירות ולבחור את דרך הפעולה הנכונה כדי לצמצם את הנזק.

  שיטות הדברה אורגניות מועדפות לרוב בגינות מרפסת כדי להימנע מחשיפת הירקות והסביבה לכימיקלים קשים. שיטות אלה יכולות לכלול החדרת טורפים טבעיים, כגון פרות משה רבנו או שרוכים, כדי להאכיל את המזיקים. אפשרויות אורגניות פופולריות אחרות כוללות שימוש בסבונים קוטלי חרקים, שמן נים או אדמה דיאטומית להדברת אוכלוסיות מזיקים.

  ניטור קבוע וגילוי מוקדם חיוניים להדברה יעילה. בדיקה תכופה של הצמחים שלכם יכולה לעזור לכם לזהות את סימני ההתפשטות בשלב מוקדם, מה שמאפשר תגובה מהירה יותר. שמירה על הגינה שלכם נקייה וללא עלים מתים או פסולת אחרת יכולה גם לעזור להרתיע מזיקים.

  מניעה עושה דרך ארוכה בשמירה על גינת המרפסת שלכם נקייה ממזיקים. שימוש בשיטות גינון בריאות, כגון השקיה נכונה, ריווח נכון של הצמחים שלך וחיתוך יבולים מסתובבים, יכולים כולם לעזור להרחיק מזיקים. זכרו את החשיבות של בחירת גידולים מתאימים לאקלים הישראלי, כפי שנדון בסעיפים קודמים, כדי להבטיח את הצמחים הבריאים והעמידים ביותר.

  מדריך שתילת ירקות לגינות מרפסת בישראל

  הנה טבלה מועילה שתנחה אתכם בבחירת מועד השתילה, מרחקי השתילה האופטימליים והימים הממוצעים לקטיף של ירקות פופולריים המתאימים לגינות מרפסת בישראל:

  תקופת שתילתירקותמרחק שתילה (cm)ימים ממוצעים לקטיף
  עגבניותפברואר-אפריל; ספטמבר-אוקטובר40-6060-80
  מלפפוניםמרץ-מאי; ספטמבר-אוקטובר30-4050-70
  פלפליםפברואר-אפריל; ספטמבר-אוקטובר40-5070-90
  עשבי תיבול (בזיליקום, פטרוזיליה, נענע, כוסברה)כל השנה25-3040-60
  תרדאוקטובר-פברואר20-3040-60
  חסהספטמבר-אפריל20-3045-60
  צנוניותספטמבר-מרץ5-1020-30
  גזרספטמבר-אפריל5-1060-75
  בצלנובמבר-מרץ10-15100-120
  שוםאוקטובר-נובמבר10-15180-210
  קישואמרץ-מאי; ספטמבר-אוקטובר60-8040-60
  ברוקוליספטמבר-ינואר40-5070-100
  אפונהספטמבר-פברואר5-1060-80
  שעועיתמרץ-מאי; ספטמבר-אוקטובר10-2060-80
  מנגולד שוויצריספטמבר-אפריל20-3040-60

  שאלות נפוצות לגבי גידול ירקות במרפסת:

  מצא תשובות לשאלות נפוצות בנושא גינון ירק מרפסת בישראל.

  • האם ניתן לגדל עצי פרי במיכלים (עציצים) במרפסת?
   כן, עצי פרי ניתן לגדל במיכלים, אך הקפידו לבחור זנים ננסיים או חצי ננסיים המתאימים לגינון מכולות. בדקו את הדרישות הספציפיות לעץ הפרי שאתם רוצים לגדל, כולל חשיפה לשמש, סוג הקרקע וטיפול נכון.
  • באיזו תדירות עלי לדשן את גינת הירק שלי במרפסת?
   תדירות הדישון תלויה בסוג הירקות שאתם מגדלים ובדשן שבו אתם משתמשים. באופן כללי, מומלץ להשתמש בדשן מאוזן בשחרור איטי או בקומפוסט אורגני כל ארבעה עד שישה שבועות במהלך עונת הגידול.
  • באילו שיטות ניתן להשתמש עבור גינון אנכי במרפסת שלי?
   ישנן טכניקות שונות לגינון אנכי, כולל שימוש בתלתלים, סלים תלויים ואדניות אנכיות. ניתן גם לגדל ירקות מטפסים כמו שעועית, אפונה ומלפפונים כדי לנצל טוב יותר את השטח הפנוי.
  • האם ניתן לגדל ירקות מרפסת מזרעים או שכדאי להשתמש בשתילים?
   ניתן להשתמש גם בזרעים וגם בשתילים כדי להתחיל את גינת המרפסת שלכם. זרעים חסכוניים יותר, אך דורשים יותר זמן וטיפול במהלך הנביטה. שתילים מציעים תוצאות מהירות יותר ובדרך כלל קל יותר למתחילים להתמודד. בחרו בהתאם להעדפותיכם ולניסיון הגינון שלכם.

  עדיין מרגישים מבולבלים? לא יודעים מאיפה להתחיל? מוזמנים להתייעץ עם המומחים שלנו לגבי בחירת אדניות, מצעי גידול וזרעים להקמת הגינה הפרטית במרפסת שלכם – 03-7459996

  לקבלת ייעוץ והתאמת מוצר

  השאירו פרטים עכשיו

   צור קשר
   0
    0
    העגלה שלי
    העגלה ריקה
    דילוג לתוכן